Weatherby Mark V .300 Wby Mag Bolt Action Rifle - MBC20N300WR8B
SKU:
UPC:
MPN:
MBC20N300WR8B
Current Stock:
Capacity-Rounds:
3
Caliber-Gauge:
300 Weatherby Magnum
Hand:
Right Hand
Barrel Length:
26"
Barrel Length Range:
26" to 26.99"
OAL:
48"
Weight:
6.20 lbs
Action:
Bolt
Muzzle:
Accubrake ST
Receiver Material:
Steel
Safety:
Manual Thumb
Stock Finish Group:
Black
Twist:
1:10"
Stock Description:
Peak 44 Blacktooth
Sights:
Drilled & Tapped
Weight Range:
6 lbs to 6.99 lbs
Barrel Description:
4.49" Fluted
The Weatherby Mark V Backcountry 2.0 in .300 Wby Mag - MBC20N300WR8B. This next-generation rifle takes the groundbreaking Backcountry series to new heights with its impressive updates.
Weighing just 6.20 lbs, the Backcountry 2.0 is designed to be the lightest possible rifle without compromising on power. With a 26" barrel length, 3+1 capacity, and a 1:10" twist, this rifle is ready to take on the world's fastest cartridges.
Crafted with a steel receiver, drilled and tapped for sights, this rifle is built to last. Finished in sleek black, the Weatherby Mark V Backcountry 2.0 in .300 Wby Mag is a worthy successor to the throne. Experience the pinnacle of performance and lightweight design. Get yours today!