Savage Arms B.MAG 17 WSM Rimfire Varmint Beavertail Rifle - 8 Rd Capacity
- Capacity-Rounds:
- 8
- Caliber-Gauge:
- 17 Winchester Super Magnum
- Hand:
- Right Hand
- Barrel Length:
- 22"
- Barrel Length Range:
- 22" to 22.99"
- OAL:
- 40.25"
- Trigger:
- AccuTrigger
- Weight:
- 6.95 lbs
- Metal Finish Group:
- Blued/Black
- Action:
- Bolt
- Receiver Material:
- Steel
- Safety:
- Manual Thumb
- Stock Finish Group:
- Gray
- Twist:
- 1:8"
- Stock Description:
- Varmint Beavertail
- Metal Finish:
- Black
- Sights:
- Drilled & Tapped
- Weight Range:
- 6 lbs to 6.99 lbs
- Barrel Description:
- Heavy
Savage Arms B.Mag 17 Wsm 8 Rd Rimfire Rifle Varmint Beavertail
The b.Mag represents a whole new class of rimfire rifle.Thread-in barrel headspacing, rear-locking lugs and a cock-on-close bolt maximize accuracy at long ranges, while user-adjustable accutrigger technology allows crisp, customized trigger pulls.Features include a compact action, center-feed rotary magazine, wood laminate varmint beavertail stock, matte black heavy barrel and soft rubber recoil pad.
| UPC | 011356969705 |
|---|---|
| Caliber | 17 WSM |
| Purpose | Small Game, Varmint Hunting |
| Firearm Type | Rimfire |
| Action Type | Bolt |
| Handed | Right |
| Availability | International, North America |
| Exclusive | No |
| Pricing Note | North American pricing only. For international pricing, contact your dealer. |
| Barrel Color | Black |
| Barrel Contour | Heavy |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 22" (55.88 cm) |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Barrel Threaded | No |
| Bolt Release | Side |
| Pistol Grip | No |
| Interchangeable Grip Panel | No |
| Magazine Capacity | 8 |
| Magazine Release | Ambidextrous |
| Receiver Color | Black |
| Receiver Finish | Matte |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Feed Type | Detachable Box Magazine |
| Scope Bases | 2 Piece, Weaver Style |
| Scope Mounted and Sighted | No |
| AccuStock | No |
| Stock Butt Color | Black |
| Stock Butt Type | Recoil Pad |
| Stock Color | Gray |
| Stock Finish | Satin |
| Stock Fixed | Yes |
| Stock Pull Length - Min. | 13.88" (35.24 cm) |
| Stock Pull Length - Max. | 13.88" (35.24 cm) |
| Stock Material | Laminate |
| Stock QD Studs Color | Black |
| Stock QD Studs Quantity | 2 |
| Stock Thumbhole | No |
| Stock Type | Varmint Beavertail |
| AccuTrigger | Yes |
| Trigger Adjustable | Yes |
| Trigger Pull Force - Min. | 2.5 lbs (40 ounces) |
| Trigger Pull Force - Max. | 6 lbs (96 ounces) |
| Length | 40.25" (102.24 cm) |
| Weight | 6.95 lbs (3.15 kg) |
Firearm Shipments:
To buy rifles or shotguns, you must be 18 years old, and for handguns, actions, or receivers, the minimum age is 21. By placing an order for this firearm, you confirm that you are the legitimate transferee/buyer, meet the legal age requirements, and comply with all Federal, State, and local laws and regulations necessary to purchase this firearm.
We only ship firearms to valid Federal Firearms License (FFL) holders. At checkout we provide a FFL locator for your convenience.
We will need a copy of the FFL’s license to facilitate the process, kindly request your dealer to email us a copy of their FFL, as we cannot dispatch the firearm until we receive this document. It is imperative for the buyer to choose their FFL dealer, ensure they are willing to facilitate the transfer, and have them email their FFL copy to BOSQUE Outdoors. To avoid any confusion, the customer's name or order number must be mentioned in the email containing the FFL.
Email: Support@Bosqueoutdoors.com
- Prior to placing an order, it is the buyer's responsibility to understand and adhere to their state's firearm regulations.
- The buyer should verify with their receiving dealer that the chosen firearm is legally permissible in their state.
- The buyer is accountable for any transfer fees or background check charges imposed by the receiving dealer. If the designated dealer declines to accept the firearm delivery, the buyer assumes responsibility for shipping costs to retrieve the firearm and resend it to an accommodating dealer.
- Handguns will be shipped using air transportation, while long guns can be shipped using ground methods. If your order includes a mix of firearm and non-firearm items, BOSQUE Outdoors will send the firearm(s) to your selected FFL dealer and the remaining non-firearm items to your billing address.
- Firearms cannot be returned to BOSQUE Outdoors; please contact the manufacturer for warranty claims.
- Firearms refused by the FFL Dealer or which cannot be transferred due to a failed background check are subject to a $75 restocking fee plus 10% of the purchase price.